Sevgiliye Hediye Alma Kılavuzu

Sevgili kısmına hediye almak daima zordur. Sevgililer gününde ise daha bir zordur. Ama en zoru kesinlikle bu günü boş geçmektir. Aman diyelim.

Neler yapabilirsiniz? Yahut neler yapamazsınız? Anason İşleri imdadınıza koştu, önemli noktaları derledi. Siz yine de tavsiyelerimizi sevgiliniz üzerinde denerken dikkatli olun. Olası acayipliklerden müessesemiz sorumlu değildir.

Öyle bir gün yokmuş gibi yapamazsınız.

Sevgililer gününü unutmaya olanak yoktur. Siyasilerden kapı komşunuz Ayşe Teyze’ye, emekli Salih Öğretmen’e kadar hep bir ağızdan kutlanılan bu günü elbette sevmeyebilirsiniz. Ama yok sayamazsınız.

Tek bir kırmızı gülle geçiştiremezsiniz.

Çiçek, klişedir. Anason İşleri içinde yaptığımız pek güvenilir mini ankete göre civarda sevgilisine kırmızı gül alan pek yok. Hatta 14 Şubat’ta elinde kırmızı gülle biraz şaşkın biraz mağrur dolanan insanları, romantik aşıklardan çok kader kurbanları gibi değerlendiren arkadaşlarımız var. Buna rağmen çiçek her zaman herkesin sevdiği bir şeydir. Ama buna çok güvenmeyin. O kırmızı gülle (yahut başka bir çiçekle) gelişme ve sonuç olmaz. Ancak giriş olur. O hediye alınacak!

“Ben seni bir gün değil her gün seviyorum”

Saçmalamayın. Part-time sevgililik mi olur? Elbette her gün seveceksiniz. Bazı günler de hediye alacaksınız. O günlerin en klişesi, en nümayişlisi, en kırmızısı, en “aziz valentinlisi” de sevgililer günü. O hediye alınacak!

“Bunlar kapitalizmin oyunları”

Che Guevara’nın öz torunu değilseniz böyle bahanelere sığınmayın. Hatta torunuysanız da sığınmayın. Sevgilinizin hevesini siyasetle söndürecek epey mesele var memlekette. Biri de siz olmayıverin. O hediye alınacak!

Hediyenin küçüğü olur.

“Hediyenin küçüğü olmaz” sözü hediye alan için değil hediye kabul eden içindir. Bütünüyle küçük hediye alanı ezmemek için uydurulmuş bir zarafet cümlesidir, yalandır. Şöyle bir cümle olabilir mi: “Sevgilim sana 2 liralık tuzlu çekirdek aldım. Gel Kordon’da tüküre tüküre yürüyelim. Bak ne kadar romantik, hem hediyenin küçüğü olmaz.”

Hediyenin büyüğü olmaz.

Sadece çok para harcayarak güzel hediye alınmaz. Güzel hediye düşünerek ve emek harcayarak, isabet kaydederek alınır. Hatta çok parayla hata yapmak daha kolaydır. Kendinizi bir tartın. Çevrenizde görgüsüz biliniyorsanız muhakkak güvenilir bir yakınınızdan yardım isteyin. Kendi başınıza hediye almaya kalkışmayın.

Hediye orantılı alınır.

Sevgilinizi ezmeyin. Mukabele edebileceği bir hediye almanız gerekir. O size Lego’dan ev almışken ona gerçek ev almak yumruk atmak gibi bir şeydir. Sevgiliniz bundan memnun olabilir. Ama bu memnuniyet ona yahut beraberliğinize saadet taşır mı bilemeyiz.

Doğru senaryo 1: Tamamen el emeği

Çalışın, yaparsınız. Mesela örgü örmek şahane bir fikir. Hele erkekseniz sevgilinizin şapkası uçacaktır. Ömür boyu unutamayacağı bir hediye olacaktır. Küçük marangozluk yahut ferforje numaraları, el yapımı defter, broş, heykel… Lakin dikkatli olun. Bunun güzel olması gerekiyor. Beceriksiz biriyseniz sonuç sevgilinize işkence olacaktır. Evler ve gardroplar bu yüzden saçma sapan şeylerle doludur.

Doğru senaryo 2: El emeği, Anason İşleri karışımı

Masanın en bilgesi”, “Cool”u, “Müzeyyeni”... Size ve sevgilinize ne yakışıyorsa onlardan alıyorsunuz uygun kadehleri. Masanın üzerine bir “Gazete masa örtüsü” örtüyorsunuz. Mükellef bir sofra kuruyorsunuz. Dilerseniz rakı şişesine yağlı boyayla, permanent kalemle günün anlam ve önemine uygun süslemeler de yapabilirsiniz. Hiç kuşkusuz bir de sevgilinizin adına özel yapılmış playlist çalıyor. Aman dikkat! Sonrayı düşünün. Sakın playlist’e “Aşkım ve benim şarkılarımız” gibi bir isim takmayın. Kavgalı günlerde kötü görünür göze. En güzeli, sevgi dolu ama abartısız bir cümle kurmak: “Denizciğim’in sevdiği şarkılar.”

Bitmedi. Vurucu finale geçebilirsiniz: Sevgilinizin sevdiği bir şarkı ve ona uygun bir Anason İşleri ürünü seçin. Örneğin “Gramafonlu Poster!” Şarkıyı playlist’in sonlarına yerleştirin. Playlist’iniz yeterince kalabalık olsun ki şarkı romantizmin tavan yaptığı bir vakte tekabül etsin. Artık şarkı başlayınca kuracağınız cümleleri de biz söylemeyelim. Sanki bütün bu masa örtüsü, kadehler filan hediye değilmiş gibi davranarak yapacağınız bu vurucu final sizi en az bir sonraki 14 Şubat’a kadar idare edecektir.

Üstelik romantizmin yanında cüzdanı da düşünenlere Anason İşleri’nde bu Sevgililer Günü’ne özel 500 TL ve üzeri alışverişinize anında 150 TL indirim fırsatı var! Kaçırmayın.

Doğru senaryo 3: Anason İşleri karışımı

Tembel sevgilinin ideal hediyesi. Anason İşleri’nin hazır hediye paketlerinden bir tanesini alabilirsiniz. Kopya vermek gibi olmasın ama Derman Paketbu işe çok yaraşır. Lakin bir zahmet içine mutlaka romantik ve sevgilinize özel bir şeyler yazın. Romantik bir şey yazmayı da sakın küçümsemeyin. O da emek ister. Bakınız bir alttaki madde.

Hediyeye nasıl mesaj eklenir?

Yazacağınız romantik şeyin içine muhakkak yoğun bir samimiyet zerk edin. Hakikaten değecek bir buluş yapmadıysanız şaka yapmayın. Böyle zamanlarda şaka yapmak ister insan. Ama genellikle bu durum içinizden kendi kendinize yaptığınız andaki gibi tebessüm ettirmez. İlle şaka yapacaksanız öncesinde şakanızı muhakkak bir sevdiğiniz arkadaşınızın üzerinde deneyin.

Etkileyici not iyidir ama emek harcamak gerekir. İçinde bilgi olur, hatırlatma olur, önemsediğiniz belli olur. Örneğin: “Sevgilim o Mamma Mia’yı arka arkaya çalarak kendi başımıza dans ettiğimiz Ayvalık günü gibi geçsin bütün hayatımız.”

Uzak durulacaklar: “Aşkitom, cimcimem”. Yakın durulacaklar: “Canım benim, sensiz olmaz”

Paylaş: