Evde çilingir sofrasının püf noktaları #EvdeKal

En iyi çilingir sofrası evde kurulandır! Kesin bilgi.

Bi kere rekabet yoktur. Neyle karşılaştıracaksınız? Eltinizin, komşunuzun çilingir sofrasıyla mı? Yapmayın. Araba mı bu? Herkesin çilingiri kendine güzeldir. En fazla dünkü çilingir sofrasıyla karşılaştırırsınız.

Üstelik artıları da vardır. Mesela mezelerden şikayet edemezsiniz. Deneyin isterseniz. Basit bir salata ile sofranız ne kadar güzelleşir farkında mısınız? Yahut cacık. Oh! Salatalığı rendelemeyin, doğrayın. Üzerine bir tutam dereotu. Zeytinyağı da gezdirin muhakkak. Biraz sarmısak ezip katmışsınızdır zaten. İddialı oyunlar da olabilir. Bütün sarmısak atmak, denk gelene piyango çıkması gibi. Misal ağzına sarmısak gelen güzelce yer, masaya şöyle bir üfler ve müzik seçme hakkını alır.

Hesaplıdır da üstelik. Bi kere hesaba itiraz edemezsiniz. Hesaplı olsun istiyorsanız hesaplı içeceksiniz. Yavaş ve uzun. Her bakımdan en güzeli.

Müzikten de şikayet edemezsiniz. Kötü mü? E, değiştirin. Sesi mi açık? Kısın. Ne mi çalacaksınız? Anlatalım. Açın Spotify’da “Hayat Dudaklarda Mey” çalma listesi var. Murat Meriç’in (bu satırların muharriri hep “aynı adlı” demek istemiştir) aynı adlı kitabındaki şarkıların listesi. Listeyi öyle dümdüz koymayın ama. Liste içinde liste yapın. Sıraları değiştirin. Üşeniyorsanız karışık çal deyin bari. Çalma listeleri aynı sırada dinlenince daha çabuk tükenirler. Baştaki şarkılar aşınır hem. Hayat Dudaklarda Mey kitabınız yok mu? Hemen alın!

Muhabbet var tabii bir de. İki, üç dört kişiyseniz ne güzel. 8 ise ikiye bölebilirsiniz ama misal. Tek misiniz? Bir kere tek başına da çilingir olur. Kim olmaz demişse halt etmiştir. Kendi başına muhabbet de güzeldir. Düşünmek, uzun uzun düşünmek için güzel fırsattır kendi başına çilingir. Hem sıkılırsanız o kadar yazılım boşuna mı var? Açın birini, başlayın görüntülü sohbete.

...

Nasıl mı peki? Şöyle. Evde çilingir sofrasının en önemli kuralı kaidenizi yapıştığı yerden kaldırmaktır. Bunun kaidenize, size, ev halkına sayısız faydaları vardır.

Hem çilingir sofrası adı bazılarını yanıltır. Olay sofrada başlamaz. Hazırlığın kendisi de sofraya dahildir. Birer tek doldurulur. Görevler paylaşılır. Arada dans edilir.

Hazırlığı bitirdiniz, mezeleri alıp salona getirdiniz. Şimdi o masaya Anason İşleri’nden Gazete Masa Örtüsü sereceksiniz. Hem okuyacaksınız hem sereceksiniz. Yüzünüze bir tebessüm yapışacak söz.

Başladınız yavaştan. Masada Acil Servis Kadehi var ya, karşınızdaki bastı gidiyor. Yavaşlatmak lazım. Önce zor bir soru sorun, “suma neye denir?” mesela. Hemen tutuşturun eline Rakı Ansiklopedisi’ni. O yavaşlar, siz mesafeyi kapatırsınız. Gördüğünüz gibi Anason İşleri ürünleri farklı amaçlara hizmet ediyor.

Evde çilingir sofrasının bir başka güzelliği oturum bittiğinde kendini gösterir. Kalkıp eve gitmeniz gerekmez. Taksiye para ödeme derdi yoktur. Nitekim zaten evdesinizdir. Yatak odası on adımdır. Bu bazen hayatın en şahane bilgisidir. Yavaş ya da hızlı, o mesafe nasıl olsa aşılır…

Sıkı durun. Evde çilingir sofrasının belki de en güzel yanı geliyor: Keyfinizin bir kahyası yoktur. Eşref Saati olsun yeter.

Paylaş: