Rakı masanızdan uzak tutmanız gereken 10 karakter

Bazı insanlar vardır; onlarla rakı içerken her şey gözünüze daha güzel görünür. Rakı bal gibi gelir, mezeler lezzetlidir, sohbet şahanedir. Bir de rakı masasına oturduğunda huzur kaçıranlar vardır. İşte rakı masanızdan uzak tutmanız gereken 10 karakteri sizin için derledik.

1. Hoşnutsuzlar
Bu tipleri tanımanız yaklaşık bir dakikanızı alır. Daha rakılar kadehe konmadan hoşnutsuzluklarını dile getirmeye başlarlar. Şikâyet etmek için bir nedene ihtiyaçları yoktur aslında, ortamdaki her şeyden mutsuz olabilirler. “Klima sırtıma çarpıyor”, “Burası da çok kalabalıkmış”, “Yeterince meze çeşidi yok” gibi şikâyetleriyle tüm akşam rakı masasını size zehir ederler

2. Telefonundan ayrılamayanlar
Bu tipler daha masaya oturur oturmaz telefonlarını kurcalamaya başlarlar. Instagram’da daha gece başlamadan belirtilerini göstererek başladıkları bu macera tweet göndermek, meze fotoğraflarını paylaşmak, hatta reel yapmak için ufak videolar çekmekle devam eder. Peki biter mi? Hayır. Mutlaka bir yerinde sizin de fotoğrafınızı çekmek ve gönderi atmak için ısrar ederler. Rakı masası bir anda sosyal medya pozlarından geçilmez.

3. Her cümlesine “ben” diye başlayanlar
Rakı masasının en güzel mezesi muhabbettir. İşte bu tipler insanda ne sohbet etme isteği bırakırlar ne de rakı içme. Açılan her konuyla ilgili mutlaka bir hikâyeleri vardır, her konuda fikirleri vardır. Hangi konuda konuştuğunuzun önemi yoktur, birdenbire kendinizi onların anılarını dinlerken bulursunuz.

4. Konuşmayı çok sevenler
Biz kibarca konuşmayı çok sevenler desek de aslında onlara ağzınızı doldurarak “geveze” diyebilirsiniz. Bu tipler asla dinlemezler, en fazla bir yudum rakı içerken soluklanırlar. Her fırsatta sözünüzü keserler ve hep kendileri konuşsun isterler. Penguenlerin seks hayatından bahsetmenizin ya da gündemdeki bir konuyla ilgili düşüncenizi söylemenizin onlar için bir farkı yoktur çünkü hiçbir zaman dinlemezler.

5. İlk dublenin sonunda coşkuyla şarkı söyleyenler
Rakı masasından nasiplenmemiş bir tür de bunlardır. Daha ilk dubleler içilirken coşkun bir ruh haline bürünür, şarkı söylemeye başlarlar. Bu tipler insanı Orhan Gencebay’dan bile soğutabilecek bir potansiyele sahiptir.

6. Şarap içenler
Rakı masasının en güzel yanlarından biri siparişin kolay olmasıdır. “Bir büyük” der bitirirsiniz siparişi. Ancak bu tipler bu düzeni bozmaya meraklıdır. Anason kokusu beni rahatsız ediyor, bir türlü rakıya alışamadım diyerek başladıkları uzzzzuun açıklamalarının sonunda şarap isterler. Sonra istedikleri yemekler de başka olur, sohbetleri de…

7. Sessizler
En az çok konuşanlar kadar masadan uzak tutulması gerekenler de sessizlerdir. Hiçbir sohbete katılmaz, sadece mezelerden yiyerek etrafa bakarlar. Sanki sohbet etmeye değil de gözlem yapmaya gelmiş gibilerdir. Sorularınızı basit cevaplarla geçiştirir, sohbetin ilerlemesine müsaade etmezler.

8. Masaya aç oturanlar
Her zaman rakı üstadımız Vefa Abi’nin de söylediği gibi rakı masası karın doyurma yeri değildir. Ancak bu tipler sanki akşam rakı masasına gelmek için bütün bir gün yemek yememiş gibi sadece yerler. Onların mezeleri tabaklarına koyma hızından konuştuğunuz konuya bile odaklanamazsınız.

9. Israrcılar
Bu tipler her konuda ısrar ederler. Israr edilecek konuları çeşitlendirmede üstlerine yoktur. Sizin seçtiğiniz balığa alternatif bir balıkta da ısrar edebilirler, kendi tuttukları takımın ne kadar büyük olduğu konusunda da. Sohbetler bir süre sonra sizin bir şey söylediğiniz onların başka bir şeyde ısrar ettikleri bir çekişmeye dönüşür.

10. Çabuk sarhoş olanlar
Bunlar gecenin başında masanın en cengâver görünen tiplerden çıkar genellikle. Pür neşe oturdukları rakı masasında henüz bir saat geçirmeden sallanmaya başlarlar. Önce konuşmalarda garip bir coşku baş gösterir, her şey heyecanla anlatılır, kahkaha sesleri yüksek perdeden çınlar. Sonra bir hüzün çöker. Genellikle bu aşamada aşk, dostluk gibi konular öne çıkar. Son aşamada ise genel ruh haline göre ağlamak, öfkelenmek gibi uç noktalarda son bulur. 

Siz siz olun sakin geçirmek istediğiniz rakı masanızdan bu insanları uzak tutun.

Paylaş: