Küflenmiş 10 rakı klişesi

 

Hür türlü klişeleri yıkılana kadar klişedir. Rakı klişeleri de öyle.

 

1- Rakı yalnız içilmez.
Neden? Rakı muhabbet içkisidir. Kim demiş muhabbet tek başına olmaz diye? Yönelim değil tercih. İnsanın manzarayla, mekanla, kitapla, müzikle, maçla, hiçbiri yoksa keyfi ve kahyası ile muhabbeti olamaz mı? Kime ne?

2- Rakı kalabalık içilmez.
Kalabalık olunacak bir şey varsa, kalabalık olunur. Neymiş, kalabalıktan muhabbet olmazmış. Herkes aynı anda mı konuşmak zorunda? Tek konu mu konuşulmak zorunda? Hem masada Metin Akpınar varsa o konuşur, gerisi dinler.

3- Rakı susuz içilmez.
Kim demiş? Kime ne? Dileyen mercimek çorbasıyla içer, dileyen sek. Soda koyan da var. Duyduğumuza göre Ege Kayacan Nescafeyle içiyormuş. Rakıya su katılınca sadece rengi ve yoğunluğu değişmez tadı da değişir. Normalde su ile içenlerin bir kısmı dijestif içerken sek tercih eder.

4- Rakı buzlu içilmez.
Neymiş, eridikçe tadı değişiyormuş. Kime ne? Hem o bardak küçücükken neden büyümüş dersiniz? Buz sığsın diye. Paşa gönlünüz nasıl soğutmak isterse öyle soğutursunuz. Buzla, rakı taşıyla, donmuş üzümle… 

5- Rakı erkek içkisidir.
Bu zırvayı telaffuz eden kaldı mı bilmiyoruz. Tedbir amaçlı koyduk.

6- Rakı güneş batmadan içilmez.
Vakt-i keraheti beklemek bir tercihtir. Beklememek de. Ayrıca sabah rakısına sabuh denir. Öğle Rakıları, nefis bir Mehmed Kemal kitabının adıdır. 

7- Rakı sofrasında iş konuşulmaz.
Rakı sofrası bir muhabbet sofrasıdır. İş de konuşulur aşk da. Her türlü muhabbet olur. 

8- Masada bütün kadehler beraber biter beraber dolar.
Neden? Bütün kadehler ayrı ellerle tutulup ayrı midelere gitmiyor mu? Beş parmağın beşi bir değilken beş kadehin beşi neden bir olsun?

9- Servisi en küçük olan yapar.
Neden? Yazık değil mi? Bakkala da gönderin bari. Rakı sofrasının diğer sofralardan daha totaliter olması için bizim bilmediğimiz bir şeyler mi bilen var?

10- Ah nerede o eski meyhaneler?
Her nerede iseler orada kalsınlar. Hepsi sigara dumanı dolu aşırı erkek ve depresif mekanlardı. Bugünkü renk ve çeşitlilik asla yoktu.

 

Yararlanılan kaynak: Blöfçünün Rakı Rehberi

Paylaş: