Günün En Güzel Saatinde: Akşamüstü Rakısının Keyfine Keyif Katacak 4 Öneri

Veda eden güneş turuncuya çalan ışınları yüzünüzde dans ettirirken, bir yandan da efil efil esen rüzgar yanaklarda hissedilirken, kadehinden bir yudum almak ve dostlarla ânı paylaşmak gibisi var mı? Rakısını, günün belki de en güzel zamanı olan akşamüstünde tercih edenler için keyife keyif katacak dört önerimiz var.

1-Spontane buluşmalara bir şans vermek

Buluşmayı diğer katılımcılarla günler öncesinden ayarlamak; konumdan mezeye, müzik tercihinden muhabbet başlıklarına kadar planlı programlı hareket etmek mümkün. Öte yandan eğer deneyimlemediyseniz, spontane gelişen bir etkinliğin tadı da ayrı oluyor, tavsiyemizdir. Hele ki konsept böylesine müsaitken. Gün içinde hatta belki de direkt iş çıkışı birkaç arkadaşı arayıp hızlı bir plan yapmak, rakı ve kadehleri hazır edip onlara eşlikçi birkaç meze ayarlamak, sonrasında da keyifle ânın ve muhabbetin tadını çıkarmak...  Kendinize ve dostlarınıza hediye mahiyetinde.

2-Herkesin manzaranın keyfini çıkarabileceği bir oturma düzeni 

Akşamüstü rakısının en büyük zevklerinden biri, güneş semalardan usul usul çekilirken oluşan görsel şölene tanık olmak elbette. Keyfinize keyif katmak için için spesifik bir lokasyon tercih etmeniz gerekmiyor; şehrin ayaklar altında olduğu yüksek bir nokta da olur, evinizin bir masa atmaya uygun balkonu da, nicedir merak ettiğiniz bir meyhane de... Manzaranın nasıl olduğundan ziyade, bu sihirli ânları hep birlikte yaşamak mesele. Öyle bir oturma düzeni olsun ki herkes akşamüstü rakısının tadını layığıyla çıkarsın, güneş ufukta kaybolurken sırtlar manzaraya dönük olmasın.

3-Müzikte nokta atışı seçimler

Gözyüzü sarının binbir tonuna boyanmışken sanki bambaşka bir âlemdeyiz, her şey çok daha estetik görünüyor insanın gözüne. Günün en güzel saati dememizin sebebi de bu zaten, vuku bulan atmosfer bu deneyimi benzersiz kılıyor. Atmosferi bir tık daha keyifli hâle getirmek isteyenler için müziğin tesir gücünden faydalanmak gayet mantıklı. Dostlarınızla hiç şaşmadığınız bir müzisyen ve şarkı listesiyle de ilerlenebilir, müzikte yeni keşiflere kucak da açılabilir. Yeter ki akşamüstü konseptine "cuk oturacak", nokta atışı seçimler yapılsın.

4-Lezzet değil ân odakta: Hafif mezelerin olduğu sofralar

Akşamüstü rakısını, akşamüstü rakısı yapan temel etmenlerden biri; dikkati manzaraya, muhabbete, kısaca o esnada yaşanan ânın güzelliğine çevirmek. Nefes alabildiğimiz, bu evrenin bir parçası olabildiğimiz, sevdiklerimizi yanımızda görebildiğimiz için ne kadar şanslı olduğumuzu hissedebilmek. Hâl böyleyken, tıka basa kalkılan, çeşit çeşit lezzetlerle donatılmış bir masa ile odağı farklı bir noktaya çevirmek uygun olmayabilir. Hafif, sağlıklı, porsiyon ve adeti abartılmamış mezeler ile gayet keyifli bir sofra kurmak mümkün. Sebze ve yoğurt ağırlıklı mezeler, bu açıdan mantıklı bir seçim olabilir.


Bu yazı ilk defa meyhandeyiz.biz adresinde, Bant Mag.’e referansla yazılmıştır.

Paylaş: