Bir defter siz alın, bir tane de biz verelim

 

Anason İşleri’nde iki defterimiz var. Bahaneler defteri ve Yalanlar defteri. İçinde eğlenceli alıntılar olan defterler. Küçük, kullanışlı. Lakin şaka yapacağız diye fantezi yapmadık. İşinize yarayacak şekilde tasarlandılar. Defter defterliğini biliyor. Arada bir de sizi gülümsetiyor.

 

Siz birini alıyorsunuz, birini biz size hediye ediyoruz. Defter deyince bir bakalım dedik…

 

Defter hayranı bir şirketiz. Defter deyince duramıyoruz, güzelliyoruz. Aklımızın, hafızamızın desteğidir defter. Bilgi taşır, duygu taşır, laf taşır. Sonra şıp diye bizi gitmek istediğimiz yere ışınlar. Gutenberg alınmasın ama kitap da defterin içinden çıkmıştır. 

 

Defter, Arapça dftr kökünden geliyor. Onun kökeni de yazı tableti anlamına gelen Aramice/Süryanice diphtera, o da Eski Yunanca yazı tableti olarak kullanılan perdahlanmış deri anlamındaki diphtera kelimesine dayanıyor.  

 

Temiz bir defter açılır başlarken. Bunu yapmak için eski defterler kapatılmış olmalıdır. Günlük defterin adı müsvedde defteri, çünkü ondan alınıp temiz deftere geçirilecek. Hatırlayamadıklarında “Benim aklım defter mi?” der eskiler. Bakkal defteri kültürümüzde mühim bir konu. Kapatılınca rahat edilen defterlerin başında gelir. Unutulması tercih edilmiş olaylar için eski defterleri açmayalım denir. Bir de defteri dürülmek var, mazallah! Tuhaf isimli harita-metod defteri var, içine ne harita çizilir ne metod. Kareli defter, çizgisiz defter, resim defteri. Kendi başına bir değerdir defter. Yıllar sonra bulduğunuz bir yemek tarifi defteri allak bullak eder edebilir insanın duygularını. Babanızın kendini şair zannettiği yıllardan kalma bir defterle çok da eğlenebilirsiniz bu arada.

 

Mehmet Teoman kitabı %40 indirimle önsiparişte...

"Anılar saçılmış odaya, her yere"

 

Metin Solmaz sordu, Mehmet Teoman anlattı… Memleket eğlence tarihinin canlı tanığı Mehmet Teoman'ın sıradışı hayatı. Uvertürden assoliste, kabareden gazinoya ünlüler geçidi gibi. Elbette kulisiyle, ilk defa anlattığı hikâyeleriyle… Mafya, dolandırıcılar, evlilikler, ihanetler, batmalar çıkmalar, bırakıp kaçmalar. Pop müzik tarihinin unutulmaz şarkılarına ilham veren hayatlar. Dönemin fotoğrafları ve çizimlerle zenginleştirildi. Çok kişi kendisini de görecek…