8 Mart ve Kadehlerdeki Dudak İzleri!

 

Kadınlar o kadehe kolay ulaşmadı. Daha düne kadar içkili yerlerde müşteri olarak bile bulunmaları “vesikaya” tâbi idi.

Anason İşleri olarak 8 Mart’ı mânidar bir kitapla karşılayalım dedik. Kadehlerdeki Dudak İzleri. Gazeteci yazar Şengün Kılıç Hristidis arşiv belgelerinden canlı tanıklara kadar uzanan kapsayıcı bir araştırmayla kazı çalışması yaptı. Kadın - rakı/içki ilişkisinin Osmanlı’dan Cumhuriyet ve günümüze kadar gelen izlerini takip etti. Ve harikulade bir kitap çıktı ortaya.

Kitap, kadınların boza içmenin “neşe verici” özelliğini keşfetmelerinden başlıyor. Şerbetli “panç” konusuna, Men-i Müskirat Kanunu’na, Cumhuriyet Baloları’na dek birçok alana giriyor. Meyhaneye gidemeyen kadından meyhane işletmecisi kadına, alan açmış hem de söz sahibi olarak alan açmış kadına geliyor. “Rakı içen kadın” güzellemelerine prim vermeden...

Kadehlerdeki Dudak İzleri, çok yazarlı bir kitap. Rakıyı sek içmenin erdemlerinden bahseden Çağla Öztek de, klişelerle alay eden Banu Tuna da, rakıyı “adam gibi” değil kadın gibi içtiklerini söyleyen Filiz Çay ve Saadet Kıcır da, sadece rakı değil futbol muhabbetini de masaya getiren Esin Gedik de dudak izlerini bırakıyorlar kadehlere. Yazısıyla, röportajıyla çok kişinin katkısı var kitaba; haliyle çoğu da kadın.

Mutlu Tönbekici, Meri Sevilya, Aybala Yentürk, Sula Bozis, Sumru Toydemir, Efi Kanner, Canan Balkan, Pakize Türkoğlu, Aslı Davaz, Harun Kolçak, Aydın Engin, Ilgın Su, Berrin Tablacıoğlu, Feraye Işıl, Naim Dilmener, Melis Sökmen, Ebru Çapa, Sevda Ferdağ, Elif Key, Racia Adar, Neslihan Kayserilioğlu, Nisan Akman, Şafak Gürgen, Gülten Şen, Ece Aksoy, Deniz Türkali, Güzin Değişmez, Fügen Basmacı, Nilay Lale Yılmaz, Didem Yerdelen, Çağla Öztek, Banu Tuna, Demet Özlen, Filiz Çay, Saadet Kıcır, Burcu Barakacı ve Esin Gedik’in katkılarıyla…

Şunu gururla ekleyelim ki biz de baştan itibaren gücünü erkeklikten almayan, kadınların sözünün geçtiği bir şirketiz. Kadın tasarımcı oranımız yüksek. Operasyonumuzun başında da iki kadın var. 

Bunun karşılığını da fazlasıyla görüyoruz. Gururla belirtelim, rakı gibi erkeklere ait sanılan bir dünyada kadın müşteri oranımız %70’in üzerinde.

 

Kadehlerdeki Dudak İzleri şerefine, 8 Mart kutlu olsun!

 

Mehmet Teoman kitabını %25 indirimle alabilirsiniz...

"Anılar saçılmış odaya, her yere"

 

Bir defter siz alın, bir tane de biz verelim

Kampanyamız çok teveccüh gördü. Biz de durmadık.

 

387 sayfa bedava kitap: Evde Çilingir Sofrası

71 yazarlı, 151 meze tarifli, 387 sayfalık bedava e-kitap; hâlâ indirmediniz mi?